ایرادات رایج یخچال سامسونگ + ۱۰ عامل متداول

هر یخچال فریزری که داشته باشید، ممکن است در طول مدت استفاده با مشکلاتی مواجه شود. فارغ از اینکه چه برندی باشد. مشکلات و خرابی‌های یخچال هم مثل بقیه وسایل الکترونیکی بسیار متنوع است. در این مقاله به بررسی ایرادات رایج یخچال سامسونگ پرداخته ایم.

به همین دلیل طبیعی است که به همۀ آن‌ها آشنایی نداشته باشید. متخصصان گیل سرویس آماده ارائه بهترین خدمات در زمینه تعمیر یخچال سامسونگ به شما عزیزان است.

در این مقاله از بلاگ می‌خواهیم به ۱۰ مورد از مهم‌ترین ایرادات رایج یخچال سامسونگ اشاره کنیم. همچنین در مورد هر کدام از آن‌ها و راه حل‌های هر کدام صحبت کنیم. این اطلاعات را از تجربه‌ای که تا الان کسب کرده‌ایم، به‌دست آورده‌ایم و می‌خواهیم آن را در اختیار شما بگذاریم.

البته که دانستن این اطلاعات بسیار کاربرد است؛ اما نه به این معنی که خودتان بخواهید همۀ مشکلات را برطرف کنید. چون حل بعضی از ایرادات و خرابی‌ها، حساسیت بالایی دارد و مهارت زیادی را می‌طلبد. به جای آن پیشنهاد می‌کنیم، از یک فرد متخصص کمک بخواهید. خب به سراغ این ۱۰ خرابی مهم برویم. هر چند که مشکلات یخچال موارد دیگری هم می‌تواند باشد. در صورت نیاز به انجام خدمات می توانید از بخش تعمیر یخچال استفاده کنید.

۱-یخچال فریزر خنک نمی‌کند

یکی از ایرادات رایج یخچال سامسونگ در مورد عدم خنک کردن می باشد. اصلی‌ترین انتظاری که از یخچال داریم، خنک کردن آن است. حالا فرض کنید که همین کار را هم نکند! پس این یک مشکل جدی است و باید خیلی سریع به فکر چاره باشید.

خنک نکردن یخچال می‌تواند چند دلیل داشته باشد. اولین کار بررسی درجه یخچال است. بررسی کنید که درجه یخچال روی دمای مناسبی تنظیم شده باشد. یکی دیگر از دلایل خنک نکردن یخچال کندانسور و فن آن است.

در چه صورت به مشکل می‌خورد؟ اگر گرد و خاک گرفته باشد. پس اگر آن را بررسی کنید؛ اگر دلیلش این باشد، فن را تمیز کنید. دلیل دیگر خنک نکرن یخچال، خراب بودن لاستیک درب آن است. اگر لاستیک معیوب باشد، درب یخچال کامل بسته نمی‌شود؛ پس دمای داخل آن بالا می‌رود و خنک نمی‌کند.

۲- موتور یخچال داغ شده است

بدنه و موتور یخچال در حالت عادی هم گرم است. این گرما زمانی جای نگرانی دارد که مثلا دمای آن بیش از ۷۰ یا ۸۰ درجه سانتی گراد شود. اگر دیدید دمای یخچال بالاست، اول آن را از برق جدا کنید؛ سپس از یک تعمیرکار کمک بخواهید که مشکل را بررسی کند. شاید نیاز باشد موتور یخچال را عوض کنید که خودتان از پس آن بر نمی‌آیید.

موتور یخچال یکی از ایرادات رایج یخچال ساسونگ می باشد، چنانچه موتور یخچال شما به ایرادی برخورد کرد، می توانید از خدمات گیل سرویس استفاده کنید و برای اطلاع از قیمت موتور یخچال نیز، گیل سرویس کمک کننده شما می باشد.

۳-یخچال روشن نمی‌شود

ساده ترین دلیل آن می تواند این باشد، که یخچال به پریز نیست! دلایل دیگری هم دارد که به آن‌ها اشاره می‌کنیم. مثلا ممکن است ترموستات یخچال مشکل داشته باشد. یا اینکه شاید اشکال از اورلود یخچال باشد. خب حالا از کجا بفهمیم که مشکل از این قطعه است؟ اگر صدای خفیفی از یخچال شنیدید، احتمال اینکه اورلود معیوب باشد وجود دارد. برای حل آن حتما از یک تعمیرکار کمک بگیرید.

علاوه بر این‌ها، یک دلیل دیگر هم وجود دارد. و آن خرابی برد الکتریکی یخچال است. حتما می‌دانید که برد یخچال چه نقش مهمی در دستگاه دارد. اگر هر گونه مشکلی در آن به‌وجود بیاید، کل دستگاه درگیر شده و ممکن است روشن نشود.

۴-یخچال یکسره کار می‌کند

آیا می‌دانید منظور از یکسره کار کردن یخچال چیست؟ شاید اصلا تصور کنید که یخچال ۲۴ ساعته در حال کار کردن است؛ وگرنه که همیشه خنک نبود. نه اینطور نیست! یخچال اتومات کار می‌کند، یعنی حدودا ۳۵ تا ۸۵ درصد مواقع در دمای اتاق مشغول به کار است. یکسره کار کردن یخچال علاوه بر صدای اذیت کننده‌ای که دارد، مصرف برق را هم بسیار بالا می‌برد.

اتومات نکردن یخچال دلایل مختلفی دارد. یکی از دلایل معمول آن ترموستات است. پس حتما آن را بررسی کنید (خودتان هم می‌توانید این کار را انجام دهید) دلیل دیگر خراب بودن لاستیک دور درب است؛ چون اگر این لاستیک ایراد داشته باشد، هوای گرم بیرون وارد یخچال شده و موتور یخچال مجبور است همواره مشغول باشد. همچنین گرم بودن هوای اطراف یخچال و باز و بسته کردن زیاد درب آن هم می‌تواند این مشکل را به وجود آورد.

یکی از دلایلی که ممکن است باعث اتومات نکردن یخچال شده باشد، وجود گرد و غبار زیاد اطراف کندانسور یخچال است. پس بد نیست که این مورد را هم بررسی کنید. برای اینکه مطمئن شوید، نگاهی به کندانسور و فن آن بیندازید. اگر دیدید کثیف است گرد و خاک آن را تمیز کنید.

علاوه بر این‌ها، دلایل زیر را هم می‌تواند داشته باشد:

  • خراب بودن موتور فن کندانسور
  • برد کنترل یخچال و برد دیفراست
  • موتور فن اواپراتور
  • کم بودن شارژ گاز یخچال
  • وجود برفک در اواپراتور

هر یک از موارد فوق می تواند از ایرادات رایج یخچال سامسونگ باشد.

۵- فن کندانسور یخچال از کار افتاده است

فن کندانسور زیر یخچال قرار دارد. این قطعه نقش مهمی در عملیات خنک سازی یخچال را ایفا می‌کند. حالا اگر این قطعه حیاتی دچار ایراد شود، یخچال یا به‌خوبی خنک نمی‌کند، یا اینکه یکسره روشن می‌ماند و یا اینکه اصلا روشن نمی‌شود. در واقع معیوب بودن فن کندانسور، باعث آسیب وارد شدن به کمپرسور یخچال خواهد شد. خب حالا از کجا بفهمیم که مشکل از این قطعه است؟ اگر دیدید صدای از کندانسور شنیده می‌شود و بدنه یخچال داغ شده است، احتمالا مشکل از همین قطعه است.

۶-یخچال برفک می‌زند

یکی از ایرادات رایج یخچال سامسونگ کلافه کننده‌ای که احتمالا اغلب شما با آن روبرو شده‌اید! هر از گاهی برای آب شدن برفک، یخچال را برای چند ساعت از برق جدا می‌کنید. برفک آب شده و خیالتان راحت می‌شود. اما بعد از مدتی دوباره با برفک سنگین آن مواجه می‌شوید. باید ببینیم اصلا مشکل از کجاست؟

وقتی هوای گرم خارج یخچال، وارد آن می‌شود، این هوا به دلیل اختلاف دمای بیرون و داخل یخچال، خیلی سریع یخ می‌زند (میعان می‌شود) روی هم انباشته شدن این ذرات یخ بعد از مدتی به برفک تبدیل می‌شود.

دلیل این برفک را از روی اینکه بیشتر کجای یخچال برفک دیده می‌شود را می‌توانید بفهمید. مثلا اگر نزدیک درب فریزر باشد، یعنی احتمالا درب به‌خوبی بسته نشده است؛ که دلیل بسته نشدن می تواند خرابی لاستیک درب باشد. (باید لاستیک را تعویض کنید) اما اگر می بینید که همه جای فریزر برفک دارد ولی مقدار آن زیاد نیست، احتمالا بخاطر دمای خیلی پایین یخچال است. پس دما را باید بررسی و درست تنظیم کنید.

۷- یخچال بوی نامطبوع می‌دهد

این هم یکی دیگر از مشکلات آزار دهنده یخچال! البته این مشکل معمولا دلیل پیچیده‌ای ندارد. مثلا شاید بوی یک غذای خاص در فضای یخچال پیچیده است (مواد غذایی را در ظرف دردار نگه دارید و آن را خوب بسته بندی کنید)؛ یا اینکه غذای فاسد مدتی است در آن باقی مانده است. علاوه بر اینم‌ها، ممکن است ذغال بوگیر داخل یخچال خراب شده باشد. راه حل آن را هم می‌دانیم: مقداری جوش شیرین داخ یخچال بگذارید و چند ماه بعد آن را عوض کنید.

 ۸-یخچال صدای غیرطبیعی دارد

یکی از مهمترین ایرادات رایج یخچال سامسونگ صدای یخچال می باشد. اگر از یخچال صدای غیرطبیعی شنیدید، باید چند مورد را بررسی کنید. اول اینکه پایه های موتور یخچال فریزر را چک کنید و مطمئن شوید که تراز شده باشد. سپس موتور فن اواپراتور را بررسی کنید. اگر مدت زیادی به آن رسیدگی نکنید، ممکن است خشک و فرسوده شود؛ که همین خشکی باعث صدا می‌شود. اگر مشکل همین باشد، با یک روغن کاری ساده حل می‌شود. اما اگر نشد قطعه باید تعویض شود که دیگر کار خودتان نیست.

یک دلیل دیگر آن می‌تواند برفک اواپراتور باشد. چطور؟ فن کندانسور وقتی می‌چرخد، پره‌های آن به این برفک‌ها برخورد می‌کند و صدا ایجاد می‌کند. همچنین کثیف بودن فن موتور کمپرسور هم می‌تواند یکی دیگر از دلایل سر و صدای یخچال فریزر سامسونگ باشد.

راستی، ما مقاله کاملی در مورد «دلایل سر و صدای یخچال فریزر» داریم. اگر کنجکاو شده‌اید درباره آن بیشتر بدانید، سری به این مقاله هم بزنید.

۹- آلارم تصفیه به صدا درآمده است

گاهی فیلتر تصفیه سر و صدایش در می‌‌آید. این صدا از وجود یک مشکل در فیلتر خبر می‌دهد. اگر مشکل از فیلتر تصفیه باشد ناچارید آن را تعویض کنید؛ البته نه خودتان. چون این کار حساس است و ممکن است نتوانید از پس آن بربیایید. پس بهتر است از یک تعمیرکار کمک بگیرید.

۱۰- یخچال نشتی دارد

صبح از خواب بیدار می‌شوید و می‌بینید جریان آبی در آشپرخانه به راه افتاده است (البته نه به این شدت!) بیشتر که بررسی می‌کنید، متوجه می‌شوید نشتی از یخچال است. حالا این نشتی می‌تواند یکی از دلایل زیر را داشته باشد:

راه تخلیه یخچال مسدود شده است

اواپراتور با یخ و برفک پوشیده شده است

لاستیک درب یخچال خراب شده است

سینی تخلیه یخچال شکسته است

آبسرد کن و یخساز یخچال (البته اگر مجهز به آن باشد)، دچار مشکل شده است؛ مثلا اتصالات آن خراب شده است.

خب این هم از مهم‎‌ترین خرابی‌ها و مشکلات یخچال فریزر سامسونگ که ممکن است با آن روبرو شده باشید؛ یا در آینده شوید. الان شما اطلاعات زیادی در مورد یخچال فریزرتان دارید که می‌تواند در حل مشکل کمک‌تان کند. البته همانطور که در متن هم گفتیم، داشتن این اطلاعات برای عملی کردن آن کافی نیست. برای انجام دادن باید تجربه کار را داشته باشید. ایرادات رایج یخچال سامسونگ را شمردیم اما ممکن است که برخی دیگر از ایرادات نیز وجود داشته باشد که با توجه به نوع یخچال، متفاوت می باشد.

به همین دلیل، بهتر است کار را به کاردان بسپارید. نیروهای خبره و کاربلد ما می‌توانند در کنار شما باشند و هر مشکلی که با آن مواجه شدید را حل کنند. کافی‌ست ما را در جریان مشکل یخچال فریزرتان قرار دهید تا سریعا در دسترس شما قرار بگیرند. راستی مشکل یخچال فریزر شما کدام از یک موارد بالاست؟

دیدگاهتان را بنویسید